%50 ÖTV İNDİRİMİ

PROJE DETAYI

Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi artık zorunlu. Siz de Sorumlu Emlak Danışmanı Belgeniz için ALBERK QA tercih edin. Belgesiz işlem yapmayın!

Son Tarih: 31.Ağustos. 2020
Geç kalmayın!

BU BİR BİLGİLENDİRMEDİR.
Allah her daim doğrunun yanındadır.
Alberk QA Personel belgelendirme firması 56 meslekte Türkak akreditasyonu olan Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir kuruluştur.
Emlak Danışmanı Seviye 4 ve Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 mesleklerinde de yetkisini alarak
Tüm Türkiye genelinde Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarını gerçekleştirmektedir.

Firmanın bizler için avantajlarını sizlere şu şekilde açıklayabilirim;
 ALBERK QA Personel Belgelendirme Türkiye’de 19 ilde (İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Eskişehir, Konya, Kayseri , Samsun, Trabzon, Diyarbakır, Mersin, Adana, Bodrum, Gaziantep, Şanlıurfa, ANTALYA, Erzurum, Tekirdağ) ofis ve sınav merkezleri bulunmakta olup, sınavları kendi iş yerlerinde gerçekleştirmektedirler.

 2009 yılı itibari ile kurulmuş olan ALBERK QA Personel belgelendirme firması 56 meslekte sınav yapabilme tecrübesi ve yetkin ekibi ile başvuru sürecini hızlı bir şekilde gerçekleştirip, sınavları başvuru tarihi itibari ile hemen organize edebilme alt yapısına sahiptir.

 Emlak ofisleri ile birebir ilgilenecek ve temasa geçilebilecek Müşteri Temsilcileri bulunmaktadır..

SINAVLAR NASIL GERÇEKLEŞİR?

 Sınavlar gereken şartlar sağlanır ve uygun ise bulunduğu şehirde, yerinde konusunda uzman kişiler ile yapılmaktadır.

ANTALYA Akdeniz Bölge Müdürlüğü de bu konularda her daim siz Esnaflarımızın yanında olmuştur.
Olmaya da devam edecektir.
Belgelendirme sonucunda hiçbir haklarınızdan mahrum olmayacağınızı
Altını çizerek belirtmek isterim.
Yapmış ve yapacak olduğumuz tüm faliyetlerimiz siz değerli meslektaşlarımız içindir.
Mesleğimiz için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım.
Biz birlikte Güçlüyüz

ÇAĞLAR EMLAK AUTO
ANTALYA OTO GALERİCİLER KOOPERATİF BAŞKANI
İsmail ÇAĞLAR
0532 315 13 54
[16:45, 09.08.2020] Mustafa Çağlar: Otomobilde %50'lik ÖTV indirimi merakla beklenirken, kamu bankalarının konut, Emlak, taşıt, sosyal hayat ve tatil kredisi paketleri açıklaması vatandaşlar tarafından olumlu karşılandı.

Sıfır araçlarda uygulanması beklenen %50'lik ÖTV indirimi uygulanması ve kamu bankalarının sıfır araçta yüzde 0,49, ikinci elde ise yüzde 0,82 faizle kredi kullandırılacak olması piyasada hareketlenmeye neden oldu. Piyasada ikinci el fiyatlarının da oldukça yükseldi "Otomobil bayilerinde sıfır araç bulunamıyor, siparişle araç alınıyor. Haliyle bu da ikinci el fiyatlarını normalin çok üstüne çıkarıyor. Uygulanması beklenen ÖTV indirimi ve faizlerin piyasayı hareketlendirmesini bekliyoruz ancak arz-talep doğrultusunda fiyatlar yükseliş gösterebiliyor.

Vatandaşların merakla beklediği %50'lik ÖTV indirimine "Açıklanan kredi paketleri ve sektördeki sıkıntılara ek olarak devletin %50'lik ÖTV indirimine gitmesini doğru bulmuyorum.

Hükümetin açıkladığı ekonomik programla devlet bankaları tarafından sıfır ve ikinci el araçlarda faiz oranları ciddi anlamda düşürüldü. Sıfır araçlara yüzde 0,49, ikinci el araçlara yüzde 0,82 oranında kredi faiz oranları belirlendi. Devlet bankaları tarafından araç almak isteyen herkese kredi veriliyor.
Fakat devlet bankaları bunu yaparken özel bankalar neden bunu yapmıyor diye sormak lazım. Bizim ülkemizde para kazanıyorlar, ülkemizde faaliyet gösteriyorlar ama mevzu bahis ülke ekonomisi olduğunda taşın altına elini koymaktan kaçıyorlar.

Devlet bankalarının verdiği bu krediler ve düşük faiz oranları piyasayı hareketlendirecek diye düşünüyoruz ancak yaşadığımız pandemi sürecinde piyasalar ciddi anlamda sıkıntıya düştü.

"BÜYÜK ŞİRKETLER BİZİ BALTALIYOR"
İkinci el piyasasında ki hareketliliğin İkinci elde fiyatlar çok yüksek. Bu durumun belli başlı sebepleri var. En önemli sebep ise Türkiye'de ikinci el araç sektörünün

Büyük holdingler, büyük şirketler tarafından
tekelleştirmeye çalışılarak piyasanın baltalanıyor olması. Piyasada satılık olan araçları yüksek fiyatlar vererek oto pazarlarından ve internet siteleri üzerinden galerinin alacağı fiyatın 5-6 bin lira fazlasına topluyorlar. Hal böyle olunca piyasada galericinin dükkanına koyup sergileyebileceği araba kalmıyor.
"YÜKSEK KÂR HEDEFLERİ PİYASAYI YÜKSELTİYOR"
Piyasayı bu denli zorlayan holdingler karşısında galerici esnafının zor durumda
Biz esnaf olarak 98 bin 100 bin liraya satılacak arabayı 96 bin 97 bin liraya kadar alıyor, 3-4 bin lira gibi küçük karla araba satıyoruz. Bazen öyle zamanlar oluyor ki dükkanlarımızın masraflarını karşılayıp çarkımızı çevirmek için araçları aldığımız fiyattan veriyoruz. Hal böyleyken bahsettiğimiz büyük şirketler sıfırdaki kar oranını yakalayamadıkları için piyasadaki satılık ikinci el sayısını azaltmak amacıyla buldukları araçları topluyorlar. Dolayısıyla 100 bin liraya aldıkları araçları daha yüksek kârla 110-115 bin lirayı bulan fahiş fiyatlardan satışa çıkarıyorlar. Vatandaş araştırma yaparken de bu şirketlerin büyüklüğü ve bilinirliği fazla olduğu için bunlara güveniyor. Yakın zamanda bu bayiler Esnafa araba satmama kararı bile aldı

%50'LİK ÖTV İNDİRİMİNİ DESTEKLEMİYORUM
Vatandaşların merakla beklediği ÖTV indiriminin yine vatandaşın cebinden çıkacağını göremiyoruz. Devletimiz indirim yapacak, fakat otomotiv şirketleri kılını kıpırdatmayacak. Hata sıfır araçlara zam yapacak.
Bu durumda milliyetçi olmamız gerekiyor. Yapılacak indirimle devletin kasası zarara uğrayacak. Bu zararın karşılanması içinde farklı ürünlere ek vergi gelecek ve açık buradan amorti edilecek. Peki, bu durumda otomotiv şirketlerinin bir zararı olacak mı? Hayır. Onlar sattıkları arabalardan ettikleri karı hesaplayacaklar. Bundan dolayı yapılacak %50'lik ÖTV indirimine karşıyız
Devletimiz bu indirimi yapıyorsa otomotiv şirketleri de indirim yapabilir. 10 kazanacağına 5 kazanır ama bütün yük devletimizin sırtında kalmaz. Şu anda Türkiye'de yaklaşık 110 bin civarında galerici var. Biz bu devlete vergi ödüyoruz, çeşitli yollara giderek vergi kaçırmıyoruz. Çünkü biz vatanını devletini seven ve ekonomik olarak devletimize omuz veren 'küçük esnaf'larız.
Bizi küçük esnaf diye tarif ediyorlar fakat ülkemizde 2 buçuk milyon işletme var. Tüm bu işletmeler devletine vergisini, stopajını, sosyal güvence primini öder. Bu açıdan bakılınca küçük esnaf diye anılırken devletimiz için büyük yük omuzluyoruz.
SAYGILARIMLA.

WhatsApp