Emlak Sektörü Yeni Düzenleme

PROJE DETAYI

O tarih yaklaşıyor

Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail Çağlar emlak sektörüyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
14 Mayıs 2020 - 15:13

Emlakçılık sektörüne yönelik düzenlemelerle ilgi bilgi veren Başkan Çağlar, “Sektörün düzene girmesine sağlayacak yasal düzenlemelerle ilgili geri sayım başladı. Sektörü oldukça yakından ilgilendiren Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği, Ticaret Bakanlığınca Haziran 2018’de yayımlanmıştı. Bu kapsamda kayıt dışı emlakçılara yönelik önlemler alındı. Bildiğiniz üzere sektörümüzdeki en büyük sorun merdiven altı emlakçılar. Neredeyse her önüne gelen gayrimenkul satışı yapabiliyordu. Kayıt altındaki emlakçılar büro kirası, çalışan ücreti ve vergi ödüyor. Ancak kayıt dışıların hiçbir gideri yok. Bu tarz kişilerin satış yapması sonucu devlet vergi, bizlerde kazanç kaybediyoruz. Yeni Emlakçılık Yasası ile birlikte bu tarz sorunlar artık tarih oluyor. Yasayla birlikte sektörümüz daha kuralcı bir yapıya kavuşuyor. Artık her önüne gelenin emlakçılık yapamayacak” dedi.

Ciddi yaptırımlar uygulanacak
Sektöre yönelik düzenlemelerin alınan erteleme kararı sonrasında önümüzdeki Ağustos ayında devreye gireceğini aktaran Çağlar, “Yasal değişikliğin uygulamaya giriş tarihi 31 Ağustos 2020 tarihine ertelenmişti. 3 ay sonra emlakçılar için önemli yasal değişiklikler hayata girecek. Bu kapsamda; evini satmak ya da kiraya vermek isteyen vatandaşın kiralık daire ilanı ya da sahibinden satılık ev ilanları oluşturması yasaklanıyor. Yeni düzenlemeler bununla da sınırlı kalmayacak ve emlakçıların en çok şikâyet ettikleri konuların başında yer alan internet siteleri üzerinden yayınlanan ilanlara da sınırlama getirilecek. Yasal mevzuatlara aykırı şekilde bu işi yapanları çok ciddi ceza ve yaptırımlar bekliyor. Emlakçı yetki belgesi olmadan emlakçılık yapmaya devam eden işyerlerine 25 bin lira para cezası uygulanacak. Artık emlakçılığın kaybolan itibarı yerine dönecek. Yetki belgesi olanlar bu işi yapabilecek” ifadelerini kullandı.

Veli AKOĞLU

https://www.antalyahilal.com/o-tarih-yaklasiyor/10183/

WhatsApp