Esnafın Destek Beklentisi - Online Satış Portalları

PROJE DETAYI

Esnafın destek beklentisi

Antalya Oto Galericiler Odası, Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail Çağlar, “Emlak, galerici ve rent a car esnafı destek bekliyor” dedi.

Kooperatifleri çatısı altında bulunan sektörlerin koronavirüs nedeniyle iş yapamaz hale geldiğini belirten Başkan Çağlar, alınan ekonomik tedbirlerin esnafı ayakta tutmaya yetmeyeceğini ifade etti.

Vergi ve kredi ödemeleri
Esnafın ayakta kalması adına beklentileri dile getiren Çağlar, “Emlak, oto galeri ve rent a car esnafı küresel salgın nedeniyle iş yapamamaktadır. Esnaflarımızın yüzde 80’ini şu an iş yerlerini açamıyor. Bu noktada. Bağ-Kur primlerimizin ertelenmesini değil, bu zorlu süreçte ödenmiş kabul edilmesini talep etmekteyiz. Erteleme, esnafın ayakta kalmasını sağlamaz. Salgın geçtiğinde işler hemen açılmayacak, açılsa bile esnaf biriken borçlarının hangisine yetişebilecek? Bu bağlamda esnaflarımızın kullanmış olduğu kredilerin faizsiz olarak üç ay ertelenmesi de uygulamaya alınabilir” diye konuştu.

Online ilan portalları
Koronavirüs salgını nedeniyle işleri durma noktasına gelen oto galericilerin ve emlakçıların, ödemelerin ertelenmesi veya aylık abonelik ücretlerinde indirim yapılması gibi kolaylık sağlamayan online ilan portalları nedeniyle zor durumda kaldığını aktaran Çağlar, “Esnaflarımız dükkanlarını açamıyor. Açan esnaflarımız da hiçbir şekilde iş yapamamaktadır. Mesleklerini dijital ortamda özellikle internetten ilan vermek suretiyle devam ettirmeye çalışmakta olan esnaflarımız çok ciddi ücretler ödemektedirler. Hatta bazı sitelerde aylık yapılan ödemeler işyeri kirasından bile fazladır. Bu sitelerde yıllık taahhütle aylık ödemeler şeklinde tahsilat yapılmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi ödemeler çok ciddi meblağ teşkil etmektedir. Esnaflarımız bu ücretleri ödeyemeyecek duruma gelmiştir. Başta sahibinden.com olmak üzere Emlakjet, Zingat gibi online ilan portalları esnaflarımızın en çok ilan verdiği noktalardır. Portallara e-mail yoluyla başvurular yapılmış, aylık ödemeleri en az 3 ay ertelemesi, hesapların dondurulması ve belli bir dönem ücret alınmaması gibi taleplerimiz iletilmişse de taleplerimize hiçbir koşulda uygun olmayan geri dönüşler yapılmıştır. Bu konuyla ilgili devletimizin esnafımızın yanında olmasını talep etmekteyiz” açıklamasında bulundu.

WhatsApp